Pražský listopad 3. část
Eva Weberová podvědomě cítila, že se jejich vztah řítí do katastrofy. A vytušila, že pracovní problémy se jí přelévají do života.
Organizace byla nepřítelem na život a na smrt. Když magický svět ve střední Evropě sjednotila pod svá křídla Instituce, našlo se mnoho nespokojených jedinců. Eva věděla, že vznik Instituce provázely metody, které se neděly v rukavičkách. Řada svobodomyslných ,jiných' odešla do opozice a právě tihle lidé s nadpřirozenými schopnostmi se stali základem Organizace svobodného magisteria. Padlí andělé, revolucionáři. Náleželi k nim například Theodor Herzl, zakladatel sionistického hnutí, nebo ruský soudruh Koba, později známý jako Stalin. Vypukla nelítostná válka, jaká jen mezi znesvářenými bratry může vzplanout, která se přelila i do světového konfliktu v některých světech v letech 1914 - 1918.
Nakonec v roce 1920 Institut a Organizace uzavřely gentlemanskou dohodu o rozdělení sfér vlivu. Jejím základem se stal status quo - co kdo v tu chvíli držel v rukou, bylo jeho. Třetí a pátý svět tak nadále ovládal Institut pro otázky magie, dvojka se stala otevřeným územím, čtyřku dobyla Organizace svobodného magisteria. A právě zde nastal problém. Praha byla neuralgickým bodem Evropy ve všech paralelních světech. A kdo měl hlavní město Bohemie, měl i eso v rukávu. A Organizace v roce 1948 Prahu ve čtyřce ztratila, když ji po puči vytlačili komunisté, kteří samozřejmě na žádné magii a duchovnu zájem neměli, Stalin se chtěl navíc svých bývalých spolubratří zbavit.
Jejich problém, řeklo by se. Avšak chyba lávky. Od té doby se totiž agenti Organizace čas od času objevili v našem třetím světě a nejen monitorovali situaci, ale vyvolávali i drobné střety. Teď se tedy opětovně aktivizují nejen ve čtyřce, kde podle všeho od konce šedesátých let obsazují ztracené pozice, ale jdou do toho naplno i tady u nás. Jsme na prahu nové války.
Několik dalších nocí prožil Ondřej Kreidl jako v horečkách, probouzel se uprostřed noci zpocený a vyděšený. Eva ho sledovala čím dál tím úzkostlivěji, jak vypozoroval. Ale nemluvili o tom. Vzdalovali se sobě navzájem i v tomhle.
Ondřejovo druhé já v cizím, okupovaném světě prožívalo vyhazov z práce, z krajského muzea na počátku společenské konsolidace sedmdesátých let a následný nástup do zapáchající papírny v pošumavské díře, kde doslova chcípl pes, ve Větřní. První vězení v polovině sedmdesátých let za protistátní činnost a nemožnost najít zaměstnání po propuštění z kriminálu. Sny měly svou vlastní dynamiku, čas byl relativní. K Ondřejovi, tedy vlastně Filipu Hellerovi, jak se jeho literární postava jmenovala, byl milosrdný. Nepříjemné chvíle, výslechy a vězení, jakoby prosvištěl. Jiné mu naopak dal prožít naplno, hlavně chvíle s Kristinou Novou. Stali se z nich milenci a jen její přítomnost dávala Filipu Hellerovi najít sílu naplnit vyměřený osud disidenta.
Žil teď vlastně v noci a přes den naopak jako by snil. Nežil, přežíval. Se Šmudlinou to Ondřej Kreidl vše skončil, což ji asi výrazně nepoznamenalo, protože si rychle našla náhradu. Před gymnáziem teď na ni čekával jakýsi svalovec v pěkném autíčku. Ondřej byl nad věcí. Těšil se na každou další noc a zároveň se jí děsil ...
Kristina vykřikla a zhroutila se na něho. Mocně oddychovala, zatímco Ondřej v ní umdléval. Měl ji rád. Když se vrátila z koupelny a přitulila se k němu, zeptal se jí na to, co už dlouho chtěl vědět.
"Ty jseš doma tady, nebo ses narodila v mém světě?"
"Rodinu mám ve tvém domovském světě, ale pocházím odjinud, z dvojky. Někdy ti o tom všem povím."
Velikým učitelem byl Ondřejovi - Filipu Hellerovi šéf Organizace profesor Stanislav Mertl. S každým společným setkáním s ním přehodnocoval své černobílé vidění světa jako jednoduchý souboj "Dobro versus Zlo".
"Emigrace začíná podporovat skupinku okolo básníka Pavla Daneše, vesměs vyloučené osmašedesátníky. Já na to jdu jinak, protože vím, co jsou tihle lidi zač. Právě oni nás v padesátých letech likvidovali, než je náhle cosi osvítilo a oni pochopili, že jsou vlastně reformisty," bylo z Mertlova hlasu cítit pohrdání. "Ne všichni kolegové v Organizaci se mnou souhlasí, přesto jsem přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska je správnější preferovat některé posrpnové normalizační komunisty a svazáky. Nejde jim většinou vůbec o ideologii, prostě jsou u moci. A také se orientuji i na vybrané jedince z bezpečnostních složek."
"Profesore, víte co na vás nechápu?" kopl do sebe Ondřej - vlastně Filip nabídnutou sklenku. Rozvazovala mu jazyk. "Jak zrovna vy s vaší minulostí židovského buržousta dokážete spolupracovat s takovou sebrankou. Se sudeťáky, s bývalými vlajkaři, s konzervativními komunisty?"
"Vím, že moje taktika se zdá mnoha lidem, i tady v Organizaci, nepochopitelnou. Ale má koncepce zní: vždycky se nejlépe dohodne jestřáb s jestřábem. Naopak mí protivníci, i tady v protikomunistickém disentu, prosazují sbližování nejméně rozdílných částí, konvergenci ve středu spektra. Já říkám: dohodnout se musí ty krajní póly. Kruh se pak uzavře."
Stanislav Mertl mlčel, přemýšlel. A nakonec dodal: "Drahý příteli, vy se možná dožijete, jak mně historie dá v tomhle za pravdu! Třeba na Blízkém východě. Dojde k usmíření s Egyptem, časem i k míru v Palestině. Naši přátelé v Izraeli a přátele našich přátel na arabské straně se dohodnou."
Kristina Nová, navzdory svým čerstvým padesátinám, vypadala mladě a přitažlivě. Oslava narozenin byla okořeněna faktem, že Ondřejova - Filipova milenka se stala novou ředitelkou Organizace svobodného magisteria pro střední Evropu. Stanislav Mertl v tomto roce 1980 rezignoval a odešel na zasloužený odpočinek.
"Znáte Slunečný ostrov? Je to v Karibiku, nedaleko Jamajky. Pobýval jsem tam v exilu už v padesátých letech," sděloval mu opálený ředitel na penzi. "Trávím tam všechen volný čas. Zítra zase odlétám, teď již natrvalo."
"Ano, psali o něm třiasedmdesátém, když se tam pučem chopila moci vojenská fašistická junta v čele s maršálem Garnerem. Prý pěkný zkurvysyn."
"To ano, ale náš zkurvysyn," zasmál se profesor Mertl. "Líbí se mi na vás, jak se vždy divíte a vykulíte ty své oči!"
"S vámi se ovšem, profesore, stávám den ode dne větším a větším amorálním pragmatikem."
Otočil se od profesora Mertla, obklopeného kroužkem obdivovatelek, ke své milence, druhé hvězdě dnešního slavnostního rautu. Přitáhla si ho k sobě a dlouze políbila.
"Víš, proč tě mám tak ráda?" Kristina, zářící zralou krásou a štěstím, na Ondřeje upřela své čokoládové oči. "Jsi můj jubilejní partner. Šedesátý milenec. Výroční."
"To potěší, lásko. Šéf říkal, že mi sdělíš co by nová velitelka úkoly pro bezprostřední budoucnost."
"Ano, pojď stranou." Odtáhla ho bokem všech těch bavících se a popíjejících hloučků. "Musíš podepsat Chartu 77 a začít být aktivní v disentu."
"Mezi těma ožralejma troskama?" vyštěkl na ni popuzeně. Chápavě ho pohladila po tváři.
"Je to nutné. Události se začaly hýbat příznivým směrem, koukni na Polsko. Potřebujeme mít u Daneše svého člověka."
Z vězení Filipa Hellera definitivně a naposledy propustili na jaře 1989. Bylo mu necelých čtyřicet let, ale pohledem do výlohy jednoho z obchodů zjistil, že vypadá tak na šedesát. Zuby mu ve vězení vypadaly, není divu, jídla bylo zoufale málo, zejména v dlouhé vazbě na počátku věznění. Šest let kriminálu se na něm podepsalo. A oni mu neposlali ani balíček, ani stokorunu na přilepšenou!
Vztek jím lomcoval, když navštívil Pavla Daneše v jeho staroměstském bytě, plném beden značkového alkoholu. Stárnoucí básník mu nalil whisku, klepal na rameno a vysvětloval, že opravdu peníze nemá, ať se nezlobí. Stejně tak Hanka Šebková, pokladnice Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných mu pořád dokola opakovala, že z ciziny žádné prachy nechodí.
"Proč jste mi do vazby něco neposlali, Hanko? Tam byl ten největší hlad." Vzkazoval jim to přes advokáta několikrát.
"Filipe, nemohli jsme, řekli nám, že máš samé kázeňské tresty."
Lhala, tahle lidskoprávní Hanka, to věděl přesně. Spolu se svým manželem Petrem Mühlsteinem a Pavlem Danešem přijímali tisíce a tisíce dolarů ze Západu, od krajanů z Ameriky, ze Švédska i od firem jako General Motors. Půlku dali "svým" estébákům, zbytek investovali do sídel typu Danešova pověstného Zámečku či ho propili na pověstných mejdanech chartistické "šlechty", kam děvky na orgie dodávali přes své ráfky z řad pasáků sami činovníci Bezpečnosti. Chtělo se mu zvracet z té amorálnosti domnělé opozice.
Zvali ho do vršovické sokolovny na pravidelné chartistické schůzky u piva, ale nešel. Věděl, že všechno platí Danešova konkubína novinářka Dáša, ovšem z peněz zahraničních sponzorů, které nikde nevykazuje a na které účetnictví samozřejmě nevede. A potkat tam například to individuum Pošuka Jirnouta, po tom opravdu netoužil. Měl možnost poznat ho ve Valdicích a styděl se, že patří k disidentům stejně jako Jirnout, souložící s mladými cikánskými chlapečky a chlubící se, že rodině svých chartistických přátel přefiknul desetiletou dcerku.
Pak za ním pro změnu přišli hoši z Klubu Obroda, sdružujícího funkcionáře strany vyloučené před dvaceti lety a toužící chytit nový vítr spolu se změnami perestrojky v SSSR. Vyhodil je. On přece nikdy k rudým nepatřil! Kristina Nová, ředitelka Organizace, pro změnu podivně mlčela a žádný úkol z její strany nepřicházel. Filip Heller ale tušil, že něco visí ve vzduchu a bude pouze otázkou času, kdy se vše rozproudí.
A pak se to stalo! Jednoho letního večera mu poslíček přinesl vzkaz načmáraný Kristininým škrabopisem, aby přišel ihned k ní domů. A tam mu nadřízená představila asi dvacetiletého mladíka, nadmíru zkroušeného a kouřícího jednu cigaretu za druhou.
"Jan Brotan," podal mu skleslý muž vlhkou ruku. "Musím vám říct svůj příběh. Myslím, že jste jediný, kdo mi dokáže pomoci."