Krátce a telegraficky 2. 1. 2016

02.01.2016 10:48

 


Hannibal Kaddáfí to má těžké. Nejmladší syn zavražděného libyjského vůdce je zadržován v Libanonu, kde čelí obvinění ze smrti místního šíítského duchovního, který byl údajně režimem Hannibalova otce zabit v roce 1978 během návštěvy Tripolisu – tehdy byly Hannibalu Kaddáfímu pouhé 3 roky. Ale má smůlu, narodil se do špatné rodiny. 


Frau Merkel označila ve svém novoročním poselství německému národu uprchlíky za budoucí šanci pro SRN. Jen tak si zkouším představit slova kancléřky v ústech jejích slavných předchůdců, například Bismarcka, Hindenburga, Adenauera. Musejí se v hrobech obracet! Perlička na okraj - projev paní premiérky byl podmalován arabskými titulky, to kvůli „národním hostům“. Alláh s tebou, Německá islámská republiko!


Slovenský prezident A. Kiska, který nedávno tak sympaticky ( i když marně ) vetoval „protiteroristický“ zákon na Slovensku, jehož důsledky by ohrozily v prvé řadě, tak jako všude ve světě, obyčejné poctivé občany a jejich svobody, se tentokrát zaměřil na stav slovenského zdravotnictví. Úmrtnost v SR je prý při obdobných nákladech daleko vyšší než v České republice, všude je patrná korupce a klientelismus. Ano, takto vypadá socialistické a postsocialistické zdravotnictví, kde mnohdy nikoho nic nezajímá a nikdo se nikomu nesnaží pomoci, nejaktivnější jsou pak agenti farmaceutických firem, uplácející lékaře zájezdy do drahých destinací apod. 


U komunistů se schyluje k boji o předsednické křeslo. Kromě dlouholetého lídra KSČM Vojtěcha Filipa projevil zájem šéfovat straně i místopředseda ÚV KSČM, poslední komunistický předseda Mezinárodního svazu studentstva před rokem 1989 Josef Skála. Tohoto radikálního muže s mnohdy až gottwaldovsko – stalinskou rétorikou, který chce stranu od základů změnit a zase ji po létech role „panenky v koutě“ přiblížit voličům, podporují mnohé okresní organizace a spojence by mohl nalézt i v Oldřichu Bubeníčkovi, jediném komunistickém hejtmanu. Podpoří ho zřejmě i současný druhý muž strany Petr Šimůnek a pravděpodobně i dlouholetý rival Vojtěcha Filipa, středočeský poslanec Stanislav Grospič, naopak pozice dalšího Filipova kritika M. Ransdorfa je po švýcarské kauze vratká. Na Filipově straně stojí např. europoslankyně Kateřina Konečná jako zástupkyně mladšího, pragmatičtějšího křídla KSČM.  


A na závěr něco povzbudivého do nového roku – guinejský kardinál Robert Sarah, prefekt vatikánské Kongregace pro posvátné obřady a svátostný řád sdělil všem křesťanům své poselství: „Je naší povinností jít proti proudu, proti módě, proti době, proti tomu, co říká svět.“ Slova černošského preláta a emeritního arcibiskupa Conakry budiž i naším krédem.