Krátce a telegraficky 19. 1. 2016

19.02.2016 09:00
  • Jakpak asi dopadnou březnové parlamentní volby na Slovensku? Politikou cloumají témata školství ( stávka učitelů ) a zdravotnictví ( výpovědi zdravotních sester ), nicméně vládní strana Smer - SD premiéra Roberta Fica je stále jasným favoritem, byť již asi nedosáhne na parlamentní většinu, zaručující jí jednobarevnou vládu. Společný kabinet by mohla Ficova strana vytvořit s národně-konzervativními subjekty SNS a KDH, nebo naopak s maďarským Mostem - Híd. Do parlamentu by se ještě mohla dostat nová strana Sieť, Obyčejní lidé a formace Svoboda a solidarita, naopak propadne zřejmě kdysi vládnoucí SDKÚ i z ní oddělená formace Demokraté Slovenska, KSS a na hraně volitelnosti je i Strana maďarské komunity. Jakpak si povede Marián Kotleba se svojí Lidovou stranou Naše Slovensko či libozvučně znějící subjekt Odvaha - velká proruská koalice? Ale zřejmě nás u sousedů žádná dramata nečekají. 
  • To v blížícím se českém krajském volebním klání nasazují strany osvědčené politiky z vrcholné úrovně - slibně a sympaticky mým uším znějí zejména dva "zemanovci", poslanec Jaroslav Foldyna v Ústeckém kraji a jeho kolega ze Sněmovny Stanislav Huml v kraji Středočeském. Oba stojí proti současnému sobotkovskému vedení sociální demokracie v opozici a Huml přímo říká, že prezident Miloš Zeman je "první prezident od roku 1989, který sjednotil většinu národa. V pohledu na problém migrace dnes mluví stejně volič pravice i levice.“ Tedy tvrdí pravý opak než Bohoušek Sobotka. Tož uvidíme.
  • Řeckému levičáckému premiéru Tsisprasovi se nelíbí evropští policisté na hranicích jeho země a považuje to za nepříliš přátelské jednání. Soudruhu, tys nám je sem svým pozváním a následným nekonáním poslal, tak teď přijmi pravidla a respektuj je! Jinak černé plukovníky, či Zlatý úsvit na tebe ...
  • Pražští františkáni vysoudili poprvé v historii českých církevních restitucí majetek soukromé firmy, konkrétně lesík okolo svého tradičního poutního místa. Je to logické, co bylo ukradeno, má být vráceno. Věřící již při poutích nebudou muset hlídat, zda náhodou nešlapou na trávu sousedů. A církev? To nejsou tlustí preláti a mniši ( žádného tlustého řeholníka jsem v životě nespatřil ), ani Vatikán lačnící po majetku ( v žádné postkomunistické zemi se restituovaný majetek nedostal do cizích rukou, proč by to mělo být zrovna v ČR? ), ale my všichni, pokřtění a věřící. 
  • Ovšem papež František určitě popularitě Církve mezi lidmi, rozrušenými migrací, nepřispívá. V mexickém hraničním městě Ciutad de Juarez ve svém emotivním kázání opět nerozlišoval mezi uprchlíky a imigranty vedenými ekonomickými či islamistickými motivy. Jelikož vystoupil jen 800 metrů od hranice s Texasem, který nechtěné návštěvníky zrovna nevítá, je nad slunce jasné, na kterou stranu hranice jeho slova směřovala. U hraničního plotu požehnal i imigrantům na americké straně. Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump papeže Františka kritizoval:  „Myslím, že nechápe nebezpečí otevření hranic. Domnívám se, že Mexiko ho k tomu přimělo, protože chtějí zachovat status quo.” Trump prosazuje vyhoštění všech asi 11 miliónů ilegálních imigrantů žijících v USA a vystavění plotu na hranici s Mexikem. Papež vzápětí Trumpa obvinil, že není dobrým křesťanem, když staví místo mostů zdi. A nepřímo vyzval věřící Američany, aby ho nevolili. Trump označil papežovu řeč za ostudnou, ale zároveň dodal, že si Františka váží, respektuje ho pro práci, kterou dělá a je pro něho velkou osobností se spoustou energie. Já dodávám, že katolík je povinen svého pontifica maxima poslouchat pouze v otázkách víry a mravů, v politice nikoli!
  • Venezuela prezidenta Nicholase Madura radikálně zdražuje benzín - v přepočtu za 4 Kč na litr! Jo, je to ale diktatura, ta Venezuela! Měli bychom ji rozstřílet jako Libyi, aby nám náhodou ropné společnosti a nadnárodní korporace nezchudly!
  • Dvakrát z Ruska - "Obama zabíjí více než kouření", zní reklamní nápis v Moskvě. Nikdo se k němu nehlásí, ale jeho poselství stojí každopádně za zamyšlení. A poradce premiéra D. D. Medveděva obvinil USA, že na své armádní laboratoři v Gruzii nedaleko hranic s Abcházií uměle vyrábí virus Zika. Komár, virus přenášející, je právě v Abcházii a celém Černomoří hojně rozšířen. „Pentagon nepostavil vojenskou biologickou základnu, aby ochránil gruzínské děti před spalničkami“, říká Medveděvův poradce a bývalý hlavní ruský hygienik Onisčenko. Zní to sice jako případ z mých oblíbených Akt X, avšak na každém šprochu bývá pravdy trochu. V Brazílii se zase šíří konspirační teorie, že virus šíří britská biotechnologická firma Oxitec, pracující na genetické modifikaci komárů za účelem boje s horečkou dengue. Jiní jsou zase přesvědčeni, že jde o spiknutí elit v čele s miliardářem a zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem s cílem snížit počet obyvatel na Zemi. 
  • Náš pan premiér B. Sobotka varoval před vlnou separatismu v Evropě, která jako dominový efekt může začít vystoupením Velké Británie z EU a následným osamostatněním Skotska, které by podnítilo další regiony nespokojené se svým postavením. Skotsko je výrazně více proevropské než zbytek Spojeného království, ve Skotsku vládnoucí SNP stojí na pozicích sociální demokracie a i labouristé zde mají svou hlavní voličskou základnu. Je to paradoxní - stuartovské Skotsko, ve Španělsku zase karlistické Baskicko a Katalánsko habsburského pretendenta Karla ve válce o tzv. dědictví španělské - tedy 3 konzervativní tradicionalistické regiony Evropy jsou dnes, ve 20. a 21. století místy přesně opačnými, uzmutými levičáky. Kde se na pravici stala chyba?
  • Jinak Bohoušek Sobotka a jeho spojenec, "zrádce zrádců" z tzv. lánského puče Milan Chovanec, mají tuze podnikavé kamarády. Na tyto hlavouny ČSSD napojení poradci a lobbisté totiž velice výhodně koupili za poloviční cenu horský hotel v Peci pod Sněžkou, dříve patřící OKD, při jejíž privatizaci jejich agentura pomáhala. Ejhle, kruh se uzavírá, za zlodějskou privatizaci Bakalovu holdingu odpovídal tehdejší ministr financí B. Sobotka. 
  • Dvakrát Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta. Stále pátrá po článku "Hitler je gentleman" dokazující příklon novináře F. Peroutky k nacismu. Pokud uvedený text existuje, rozhodně si nemyslím, že by celoživotní benešovec a pravdoláskař Peroutka byl jen na okamžik národním socialistou. Možná ještě tak českého střihu a la Klofáč ... 
  • Zemanův tiskový mluvčí také rozzlobil politiky ČSSD, včetně "zemanovského" křídla ( Foldyna, Hašek, Zimola ) a dalších hejtmanů, když poradil hnutí ANO, aby převzalo po vyhořelé ČSSD sociální témata, neboť je lidovým „catch-all party“ proudem české politiky s různými názory, ale bez vnitřního pnutí. ČSSD a prezident Zeman se navzájem obviňují, kdo opustil levicové pozice, ale např. slovenský premiér R. Fico označuje Zemana za svého politického učitele. V ČSSD se mluví o dohodě Hradu s oligarchou Babišem o vzájemné podpoře v krajských, senátních a parlamentních volbách ( M. Zeman podpoří ANO ) výměnou za volbu prezidentskou, kdy ANO nepostaví vlastního kandidáta. Tak se nechme překvapit. 
  • Sousedním Polskem znovu hýbe aféra Lecha Walesy - byl nebo nebyl agentem polské StB? Vdova po jedné z nejtemnějších postav polského komunistického režimu, zesnulém exministru vnitra Czeslawovi Kiszczakovi, totiž nabídla Institutu paměti národa materiály svého muže, kolaboraci zakladatele Solidarity dokazující, načež její dům zajistila policie a dokumenty zabavila. Vládní strana Pis a celý konzervativní tábor jásá, Walesa je jejím dlouholetým nepřítelem. Dokumenty podle šéfa IPN rovněž potvrzují, že agent "Bolek" pobíral od tajné služby peníze a jejich přijetí opakovaně stvrdil podpisem. C. Kiszczak byl intimusem hlavy polského satelitního komunistického režimu generála W. Jaruzelského, jedním z jeho nejbližších spolupracovníků a v dobách své služby u vojenské kontrarozvědky i Jaruzelského řídícím pracovníkem. V souvislosti s Walesou musíme zdůraznit, že v roce 1981 se během vojenského převratu nedostal do internace nikdo, s kým by komunisté v roce 1989 nezasedli k tzv. Kulatému stolu opozice a režimu. Byla snad Solidarita, nebo aspoň její legendární vůdce, od počátku výtvorem Státní bezpečnosti jako moderovaná opozice? A je náhodou, že ti činitelé, kteří se to v minulosti snažili rozkrýt, zahynuli do jednoho v letadle u Smolenska v dubnu 2010?
  • Ukrajina: každý proti každému. Tymošenková se svou stranou Otčina odešla z koalice, ale prý sama být premiérkou nechce. Vládu opustila i Svépomoc, naopak i přes kritiku od prezidenta Porošenka někteří poslanci jeho Bloku premiéra Jaceňuka podrželi. A navíc se hlasování zdržel Opoziční blok vzniklý na troskách ruské Strany regionů exprezidenta Viktora Janukovyče. Vzniká z premiérovy Lidové fronty, části Bloku Petra Porošenka a Janukovyčových pohrobků nová koalice? Měl tedy v tom případě Majdan se svým údajným "demokratickým a protioligarchickým" nádechem smysl? Údajně jde v celé kyjevské vládní krizi o tah právě jednoho z oligarchů R. Achmetova. Achmetov je nejbohatší Ukrajinec, jeho základnou je Donbas a v minulosti byl spojován s proruskou Stranou regionů exprezidenta Viktora Janukovyče, na niž Opoziční blok navazuje. Poslanci kritizující Jaceňuka proto mluví o "oligarchické kontrarevoluci". Jaceňuk jedná nyní i s Ljaškovou Radikální stranou. Co naplat, jak říká V. Šilovová z hnutí Antivojna: Majdan byl obyčejným lidem, těm prvním demonstrantům ukraden, Janukovyčovi oligarchové se překabátili a jediná oblast vyčištěná od oligarchů je vlastně separatistické Novorusko, kde se nechtěně a paradoxně původní cíle Majdanu povedly. A můj názor? Radši nacionalisté Jaceňuk a Ljaško, nežli proevropští kolaboranti a la Porošenko a jeho přivandrovalý "expert" Šaakašvili.