Poznámky ze zápisníku 28

17.09.2016 07:43

Na začátek si připomeňme jednoho českého vladaře, de facto posledního českého ( korunovaného ) krále: 

 

Epileptik, který dbal na víru a čest. Trest smrti nikdy nepodepsal, to byl poslední korunovaný český král


Zdroj: https://www.rozhlas.cz/plus/zaostreno/_zprava/epileptik-ktery-dbal-na-viru-a-cest-trest-smrti-nikdy-nepodepsal-to-byl-posledni-korunovany-cesky-kral--1647765

 

Habsburský trůn přijal dle zásad legitimity po smrti svého otce Františka. Před 180 lety, dne 7. září 1836, byl slavnostně korunován v Praze. Pro zdejší metropoli to byl svátek století.

 

Dokládá to slavný obraz aktu korunovace od Leopolda Buchera, i dokumentární veduty vystavené v Císařské konírně Pražského hradu v rámci karlovské výstavy Žezlo a koruna. 

Ferdinand I. ( jako český král Ferdinand V. ) se narodil v roce 1793. Patrně následkem porodního traumatu trpěl celý život epilepsií, což mu v dětství a mládí komplikovalo život v podobě neustálé lékařské péče, nedůvěry v jeho schopnosti a nepřejících pomluv u vídeňského dvora. Ty se rozšířily natolik, že donedávna mnozí historikové popisovali krále Ferdinanda jako duševně zaostalého a neschopného vladaře. Přitom už ve dvanácti letech překládal z latiny. Později se naučil italsky, francouzsky, maďarsky i česky. Miloval hudbu, sám hrál na klavír a trubku. Po celý život se zajímal o biologii, zejména botaniku, nové průmyslové objevy a výrobky či rozvoj železnice. 


O tom, že se stane následníkem monarchie, bylo definitivně rozhodnuto až v roce 1830 v jeho 37 letech. Dvorní lékaři nakonec arcivévodovi Ferdinandovi vystavili dobrozdání ke sňatku i vládě, ale budoucí otcovství podle nich nepřicházelo v úvahu. Korunní princ Ferdinand se oženil s o deset let mladší ( v té době „už“ 27letou ) zbožnou italskou princeznou Marií Annou Karolinou Savojskou ze Sardinie a manželství tzv. „zůstalo nezkonzumováno“. 

Přídomek Dobrotivý nezískal mocnář náhodou. Už jako odrostlejší dítě Ferdinand soucítil s chudáky a ve čtrnácti pro ně v Košicích uspořádal sbírku. Byl skromný, vědom si svých povinností, dbal na víru a čest. V rámci vladařských povinností byl schopen ústupků a konflikty řešil mírovou cestou. V revolučním roce 1848 přijal roli konstitučního monarchy a nikdy nepodepsal trest smrti. Nakonec se rozhodl abdikovat ve prospěch svého synovce Františka Josefa I..  

 

Navzdory prognózám se dožil 82 let 

 

Ex-císař a poslední korunovaný český král Ferdinand V. dožil na Pražském hradě, kde po něm a jeho ženě zůstalo velké množství duchovních artefaktů určených pro domácí kapli či katedrálu, ale i předmětů denní potřeby. Do konce svých dnů podporoval katolickou církev a kulturu. Velké finance vydával na charitu a Češi jeho dobrosrdečnost oceňovali, byl idolem českých vlastenců. Pobýval také v Zákupech a Ploskovicích. Navzdory prognózám z dětství zemřel až v 82 letech. 

 

Po stopách posledního odpočinku osobností spojených s malým dvorem Ferdinanda V. Dobrotivého se můžete vydat na zrekonstruovaný Malostranský hřbitov. Jsou na něm pochováni lidé, kteří se přímo účastnili slavnostní korunovace. 

Například svatováclavští rytíři či vice-děkanka Ústavu šlechtičen na Hradčanech Marianna z Gaisrucku, světící pražský biskup Franz Wilhelm Tippmann nebo zakladatel Jednoty pro dostavění chrámu sv. Víta, kanovník Václav Pěšina z Čechorodu. Pohřben je tu zpovědník ex-císařovny Marie Anny pater Alois Bragato, malíř Václav Hellich, který Ferdinanda portrétoval, císařův ředitel dvorní kanceláře Josef Ringelhahn, ale i nižší sloužící nebo doboví řemeslníci a podnikatelé spojení se dvorem. 

 

Letošní připomínkové „Oslavy korunovace“ pořádané Dagmar Strachwitzovou za podpory Jana Egona a Andrey Kolowrat Krakowských Liebsteinských vyvrcholí 10. září slavnostní mší svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka. V podání Rychnovského chrámového sboru zazní korunovační Missa solemnis skladatele Václava Jana Tomáška. 

 

 

A teď pro změnu osobnost více kontroverzní, rakouský prelát a biskup Alois Hudal: 

 

Alois Hudal ( 31. května 1885, Štýrský Hradec – 13. května 1963, Řím ) byl rakouský katolický biskup, který pracoval v Římě při pastoraci německých katolíků a na sklonku druhé světové války a po ní pomáhal nacistickým zločincům uprchnout před spravedlností ( většinou do Argentiny ). S jeho pomocí uprchli i Adolf Eichmann a Franz Stangl, či letecké eso Třetí říše a pozdější poradce argentinského prezidenta Juana D. Peróna a chilského státníka generála Augusto Pinocheta, aktivista západo-německé národně konzervativní strany DRP Hans – Ulrich Rudel.

Na kněze byl A. Hudal vysvěcen roku 1908, titulárním biskupem aelským se stal v roce 1933. Snažil se nalézt styčné body mezi katolicismem a národním socialismem, nicméně u obou stran převážilo nad občasným zájmem odmítání. Jeho stěžejním dílem v této oblasti je kniha Die Grundlagen des Nationalsozialismus ( 1936 ).

Ve Vatikánu biskup Alois Hudal založil rakouskou sekci papežské komise pro pomoc uprchlíkům, díky níž získal pro svou pozdější činnost odpovídající krytí. Desetitisíce běženců a poválečný rozvrat znemožňovaly detailní kontrolu údajů. Italské úřady a spojenecká místa proto benevolentně vydávala povolení k odjezdu ze země.

Svou pomoc při útěku nacistů po válce biskup A. Hudal označoval jako akt charitativní lásky k bližnímu. Spolu s chorvatským františkánem Krunoslavem Draganovičem se podílel na vytváření organizace označované spojenci jako krysí stezka ( angl. Ratline ), využívali přitom pomoci Červeného kříže a Caritas, výraznou pomoc mu údajně poskytl Guiseppe Siri, arcibiskup janovský. Alois Hudal uprchlíkům vydával falešné průvodní listy a vatikánské pasy ( s největší pravděpodobností bez vědomí vatikánských úřadů ) a využíval pro jejich ukrývání sítě klášterů. Tímto způsobem před spravedlností uprchlo více než tisíc osob, mezi nimi i mnoho vedoucích představitelů chorvatského ustašovského režimu. Nutno podotknout, že většina mnichů s největší pravděpodobností neměla tušení o skutečné totožnosti ukrývaných osob.

Poměrně brzy tuto trasu objevila i americká tajná služba CIC, která ji využívala pro dopravu svých agentů ze sovětské okupační zóny v Rakousku.

Od konce čtyřicátých let byl biskup Alois Hudal postupně izolován. Jeho úsilí o rehabilitaci bývalých nacistů bylo přijímáno s nelibostí. Papež Pius XII., za podpory rakouského episkopátu, rozhodl o Hudalově odvolání z čela německé studentské koleje Anima ve Vatikánu. Alois Hudal poté dožil zatrpklý v Římě.

Zdroj: Wikipedia, https://cs.wikipedia.org/wiki/Alois_Hudal