Postřehy odjinud 79

01.02.2017 11:40

 

Arcibiskup Ševčuk: Papež trpí spolu s Ukrajinci

 

Ukrajina. „V těchto těžkých chvílích Svatý otec trpí spolu s ukrajinským národem,“ uvedl u příležitosti otevření první katolické školy na Ukrajině kyjevsko - haličský arcibiskup větší Svjatoslav Ševčuk. Ocenil rovněž práci apoštolského nucia, arcibiskupa Claudia Gugerottiho, který se inaugurace také osobně zúčastnil. „Právě vy přinášíte ujištění o papežově blízkosti do těch míst, kam se řecko - katoličtí biskupové nedostanou, kvůli ozbrojeným střetům“, děkoval arcibiskup Ševčuk. Dodal také, že přítomnost nuncia na otevření školy, je zároveň znamením, že obroda katolického školství na Ukrajině není pouze věcí církve východního obřadu, ale celé Církve. „Mnohokrát, zejména v těchto těžkých časech války, nazval Svatý otec řecko - katolickou církev ´dcerou obzvláště milovanou´“, - připomněl v poděkování nunciovi arcibiskup S. Ševčuk.

Zdroj: Radio Vaticana, https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=25159

 

 

 

A nyní něco z kruhů Kněžského bratrstva Sv. Pia X.:

 

Zveřejnila TV Libertés – dne 29. ledna 2017

V rozhovoru s nezávislou francouzskou televizní stanicí biskup B. Fellay komentoval současný stav vztahů mezi Římem a FSSPX.

 

Během dvacetiminutového rozhovoru pro TV Libertés  dne 29. ledna 2017 biskup Bernard Fellay, generální představený Bratrstva sv. Pia X. ( FSSPX ), komentoval krizi Církve po Druhém vatikánském koncilu, reakci kléru na dnešní zmatení, růžencové křížové tažení a osobu papeže Františka.

Biskup B. Fellay také komentoval osobní prelaturu nabízenou FSSPX: „Myslím si, že nemusíme čekat na to, až bude vše v Církvi vyřešeno, na to, až budou všechny problémy vyřešeny. Je však nutný určitý počet podmínek, a pro nás je zásadní podmínkou naše přežití. Takže jsem Římu velice jasně řekl, že, jak ve své době říkal arcibiskup Lefebvre, máme sine qua non podmínku: jestliže tato podmínka nebude splněna, pak se nepohneme. A tato podmínka je pro nás, abychom mohli zůstat, jací jsme, abychom zachovali všechny zásady, které nás držely při životě, které nás zachovávaly katolickými.

O ekumenismu a náboženské svobodě

Myslím, že zde postupujeme vpřed, správným směrem. Řím povoluje. Je to docela nedávno; řekněme, že je to teď přes dva roky, Řím nám říká, že existují otázky, nebo můžeme dokonce říct prohlášení, předkládaná koncilem, která nejsou vyžadována jako meřítka toho, zda jsme katoličtí. To znamená, že my máme právo nesouhlasit a přesto být považovaní za katolíky. A tyto otázky jsou přesně ty, které rozporujeme.

Dle Andrea Tornielliho ve  Vatican Insider 30. ledna 2017, arcibiskup Guido Pozzo, sekretář Komise Ecclesia Dei, potvrdil slova biskupa B. Fellayho: „V tuto chvíli pracujeme na dovršení některých aspektů kanonického řešení, jímž bude osobní prelatura.“ Konkrétně arcibiskup G. Pozzo potvrdil důležitou informaci zveřejněnou biskupem B. Fellayem v rozhovoru s TV Libertés: „Svatý stolec povoluje a toleruje kněžská svěcení Bratrstva sv. Pia X., poté, co uvedou jména svěcenců místnímu biskupovi, přičemž je nadále považuje za platná, ale ne legální.“

Při příležitosti kněžského svěcení P. Daniela Sabura 2. července 2016 biskup Alfonso de Galarreta prozradil, že byl biskupu B. Fellaymu poslán dopis z Kongregace pro nauku Víry. V něm bylo řečeno, že FSSPX může pokračovat ve svých kněžských svěceních bez povolení místního biskupa, ale mělo by oznámit jména vysvěcených kněží.

Úplný rozhovor biskupa Bernarda Fellayho zveřejníme v blízké budoucnosti.

 

Zdroj: FSSPX USA

Překlad: D. Grof

 

Ecclesia Dei potvrzuje biskupa B. Fellayho: „Plné společenství s FSSPX je blízko.“

 

Vyšlo dne 30. ledna 2017

 

Od Andrea Tornielliho, který je jedním z neoficiálních mluvčích papeže Františka v jeho pontifikátu, v článku pro La Stampa dnes ráno: „V tuto chvíli pracujeme na dovršení některých aspektů kanonického rámce, jímž bude osobní prelatura.“ Arcibiskup Guido Pozzo, sekretář Komise Ecclesia Dei, který je zodpovědný za rozhovory s Bratrstvem Sv. Pia X., potvrzuje [ slova generálního představeného FSSPX B. Fellayho ] pro Vatican Insider, že stadium plného společenství s lefebvristy je blízko. Úspěšné dosažení dohody je nyní zřetelně na dohled, i když je ještě potřeba nějaký čas.

 

Zdroj: Rorate Caeli

Překlad: D. Grof

 

Zdroj českého překladu obou článků: REX!, https://rexcz.blogspot.cz/2017/01/regularizace-fsspx-je-blizko-2017.html

 

 

Rytmus Trumpovy revoluce

 

Stanovisko IVK ke dni 31. 1. 2017

 

Autor: Ivo Strejček

 

Je pozoru hodné, v jakém tempu se novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi daří diktovat politickou agendu, čímž dovádí k šílenství tamní i evropskou politickou třídu a jim nakloněná média. 30. ledna 2017 podepsal Donald Trump Prezidentské nařízení k omezení regulační zátěže a kontrole regulatorních nákladů. Trumpův výnos nařizuje, „aby každé další nové regulaci předcházela identifikace dvou stávajících regulací a jejich zrušení“. Všichni ředitelé federálních agentur jsou „neprodleně povinni přijmout taková opatření, aby náklady na zavádění nových regulací, včetně rušení starých regulací, nebyly ke konci roku 2017 v žádném případě vyšší než nula“. Donald Trump, navzdory odcházející politické elitě, plní sliby, které dal svým voličům a oni jej proto s vírou ve změnu zvolili americkým prezidentem. Prezidentským nařízením o omezení regulatorní zátěže na americké podnikání se hlásí ke svému předvolebnímu závazku omezit v průběhu svého mandátu počet regulací o 75 %. Obamova administrativa byla proslulá „regulatorním nadšením“. Pouze za rok 2016 se Obamovi podařilo rozšířit Federální registr na rekordních 81 640 stran všemožných omezení a byl to zase Obama, kdo drží smutný rekord v počtu podepsaných stran nových regulací za jeden den. 17. listopadu 2016 ( tedy v období již po prezidentských volbách, které vyhrál Donald Trump! ) uvalil končící prezident B. Obama na americké firmy – za jeden den! – 527 stran nových regulatorních zátěží. Donald Trump své sliby plní. Plní je navzdory ječícím médiím a hysterickým politikům. Ignoruje je, neboť jim neslíbil nic. On uzavřel smlouvu s desetimiliony obyčejných Američanů. Rytmus Trumpovy revoluce je inspirativní zkušeností i pro nás v Evropě.

 

Zdroj: Institut Václava Klause, https://institutvk.cz/clanky/rytmus-trumpovy-revoluce.html

 

 

Dr. Roman Joch byl  30. 1. 2017 jedním z hostů vysílání Událostí komentářů  věnovaných kroku prezidenta D. Trumpa, kterým zakázal s okamžitou platností  vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí do USA. Přinášíme názory dr. Romana Jocha na jednotlivé diskutované otázky.

ČT: Vrátí se rozhodnutí o zákazu vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí proti Donaldu Trumpovi?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu:
–––––––
Jestli se obrátí proti němu, to ukáže, jak dlouho bude na ní trvat. Pokud to plánuje na nějaké tři čtyři měsíce, a pak toto své opatření zruší a zavede řekněme přísnější screening zájemců o vstup do Spojených států z těch problematických zemí, pak se to proti němu nutně obrátit. Ale tady je nutné říci, že on to ve své kampani slíbil. On si nyní jako snaží udržet své stoupence, stejně jako bych to přirovnal k tomu, že Barack Obama v kampani 2008 slíbil, že do roku 2011 stáhne americké jednotky z Iráku. Stejně jako toto Trumpovo rozhodnutí i to Obamovo bylo nerozumné a neprozíravé. Oba dva prezidenti to, co slibovali, splnili, aby uspokojili své stoupence, no a důsledkem Obamova rozhodnutí bylo, že stáhnul jednotky z Iráku v roce 2011, vzniklo tam vakuum, který zaplnil Islámský stát. A obávám se, že podobně neprozíravé rozhodnutí nyní nebo minimálně neprozíravé v tomto rozsahu, bránit ve vstupu držitelům již přiznaných zelených karet, je, domnívám se, neprozíravé. Pokud jde o dvojité občanství, pokud někdo má americké občanství a dejme tomu irácké nebo jemenské, a zamezí se mu vstup na americké území, tak jsem si téměř jistý, že to je naprosto protiústavní a federální soudy zruší tuto část Trumpova nařízení. Tak nakonec prezidenti zvolení se domnívají, že mají splatit dluh svým voličům a dělají věci, které jsou nakonec neprozíravé.

Vliv Steva Bannona na Trumpovo rozhodnutí:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu:
–––––––
Já se obávám, že vliv Steva Bannona na toto rozhodnutí byl značně veliký a spíše si kladu otázku, zda ostatní ministři, to znamená nejenom poradci, ale vyloženě ministři Trumpovy vlády, jestli byli o tom informováni předem. Člověk kdyby chtěl být cynický a jízlivý, tak by řekl, když už se k takovémuto kroku prezident Trump rozhodl, tak proč se omezil pouze na těchto sedm zemí, proč tam například na tom seznamu není Saúdská Arábie, o které víme, že je tam velice radikální wahhábistické islamistické podhoubí? Takže tady je otázka konsistence, že jo. Někdo může říci, že Saúdská Arábie je spojenec Spojených států, ale to je taky formálně nominálně i Irák.

Rozpolcená americká společnost:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu:
–––––––
Tento trend bude pokračovat. Je to nešťastný trend. Začal, jsou spory, kdy vlastně začal, zda na konci Reaganova období nebo za Billa Clintona. Ale ta polarizace pokračuje, republikáni jsou pravicovější v průběhu času, demokraté jsou levicovější v průběhu času a možnost kompromisu, dohody se tím pádem vytrácí. No a uvidíme, co přinesou zase příští volby za rok a půl, které můžou tuto už i tak dost špatnou situaci vyhrotit a taky samozřejmě uvidíme, zda ta exekutivní smršť vyhlášek a dekretů, kterou předvedl prezident Trump v prvním týdnu svého prezidentství, zda bude pokračovat, nebo zda naopak se trošku umírní, zda republikánský kongres například nebude mít tendenci prezidenta Trumpa trošku umravnit. A uvidíme, jak budou vypadat vztahy jak federálního soudnictví vůči prezidentu Trumpovi, tak především Kongresu, ať už republikánského nyní, nebo po nějakých doplňovacích volbách možná demokratického.

Střední třída a migrace:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu:
–––––––
Americká střední třída má dojem, že zase až tak dobře se jí nevede. Těm osm let po té velké finanční krizi nemá dojem, že se jí vede dobře a samozřejmě imigrace potřebuje konkurenci na trhu práce. Imigrace především levné pracovní síly je dobrá pro bohaté lidi a pro firmy, ale představuje velkou konkurenci pro střední a především střední nižší třídu. Takže obecně nižší střední třída, odbory, menšiny, které mají vyšší nezaměstnanost, obecně jsou proti imigraci a ukazuje se, že ta karta proti-imigrační je politicky velice potentní, jak v Evropě, tak i v Americe.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
–––––––
Politicky, říkáte politicky potentní, ale reálně, to, co tady už zaznělo, že ta čísla, řekněme v roce 1996, by dávaly smysl, ale nedávají smysl teď nebo nedávají smysl v těchto letech?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu:
–––––––
Racionálně pan Kozák měl plnou pravdu, ale mnohem důležitější je percepce, je vnímání. V roce 1996 nebyla žádná ekonomická krize. Američané, i ti chudí, měli pocit, že americký sen čeká i je, že se jim bude dařit lépe, že jejich dětem se bude dařit lépe, než se daří jim. Nyní po té krizi 2008 mají dojem, že stagnujeme, stále stagnujeme a vyhlídky pro naše děti nejsou nijak nadějné, a proto ten odpor proti imigrantům, o kterých mají dojem, že nám, chudým lidem, kteří nejsme příliš vzdělaní, příliš kvalifikovaní, oni jsou stejní jako my, nám berou práci, jsou pro nás konkurencí. Proto ta, ten anti-imigrační sentiment je nyní silnější, než byl před deseti lety a možná silnější, než bude zase za deset let, když se situace zlepší.

Obamova kritika nové administrativy:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu:

–––––––
Amerika se v posledních letech, asi tak od začátku tohoto století, octla v něčem, čemu se říká permanentní volební kampaň. Příští volby doplňovací do celé Sněmovny reprezentantů, do třetiny Senátu, budou na podzim 2018, to znamená za rok a půl a kampaň běží. Je nutné říci, že my, lidé na Západě, ať už v Americe, v Evropě, můžeme toto rozhodnutí Donalda Trumpa odsuzovat z těch praktických důvodů, rozumnosti, ale je nutno říci, že každá země má právo si určit, kdo na její území vstoupí. Nejsem si jistý, že stačí prezidentský dekret. Asi zákon, akt legislativy, by byl správnější. Ale meritorně země má právo si toto určit a ten poslední, kdo má právo si stěžovat na Trumpa, jsou právě islámské země. Například asi šestnáct islámských zemí zakazuje vstup na své území obyvatelům státu Izrael. To znamená, nyní se jim dostává jenom té medicíny, kterou už ony vůči občanům Izraele praktikují několik desetiletí. A když se podíváme na práva dejme tomu náboženských menšin v mnoha islámských zemích, jako je ta Saúdská Arábie, křesťanů a jiných, tak jsou mnohem menší, než mají muslimové na Západě. Takže my máme plné právo kritizovat Donalda Trumpa, ale ta reakce z islámského arabského světa mi přijde jako pokrytecká vůči Trumpovi.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
–––––––
No a přijde vám nepochopitelná? A nemůže to zhoršit vztahy právě se Spojenými státy?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu:
–––––––
Může to zhoršit vztahy těch umírněných, rozumných arabských islámských vlád, jako je jordánská nebo marocká, a proto si myslím, že prakticky to rozhodnutí Trumpovo bylo škodlivé. Ale na druhé straně bychom měli vidět to úžasné pokrytectví v rámci mnoha jiných režimů v islámském světě.

 

Zdroj: Občanský institut, https://www.obcinst.cz/roman-joch-v-ct-o-zakazu-vstupu-obcanu-sedmi-zemi-do-usa/