Krátce a telegraficky 27. 4. 2016

27.04.2016 11:27
  • Největší česká banka – Česká spořitelna – jako první banka u nás zavede poplatky za platby za nákupy na hazardních a pornografických internetových stránkách. Institut Václava Klause vydal následující stanovisko: "Na první pohled nevinné zavedení nového poplatku představuje zásah do svobody nakládat volně se svými vlastními prostředky. Je to opatření navýsost diskriminační, které omezuje vlastnická práva jak klientů (spotřebitelů), tak firem podnikajících ve zpoplatněných oblastech." Martin Slaný z IVK napsal: "Dříve relativně konzervativní bankovní dům plně podlehl politické korektnosti a rozhodl se tímto opatřením provádět sociální inženýrství vychovávat část veřejnosti a šířit „dobro“. Pokud ano, měli bychom se bát, kam až taková opatření zajdou. Zda bude banka v budoucnu zavádět poplatky za platby od určitého množství vypitých piv, nebo za rozmařilé utrácení na internetu za nové boty a kabelky." A M. Slaný dokončuje: "Obávám se, že je to jen začátek dalšího způsobu, jak nenápadně a po kouscích ukrajovat z naší svobody."
  • Slaného kolega z IVK, ekonomický expert ODS a středočeský předseda modré partaje Jan Skopeček zase pranýřuje jinou socialistickou regulaci: "Tak nám poslanci vládní koalice zase jednou podlehli pokušení šířit „dobro“ a odhlasovali regulaci otevírací doby během čtyř vybraných svátků. Podle mě ale tento výsledek za žádné vítězství považovat nelze, respektive vítězství je to jen pro ty, kteří si neváží individuální svobody a chtějí ostatní řídit, vychovávat a dirigovat.  Jde o princip. A tím pošlapaným principem není nic menšího než naše svoboda. Svoboda nakládat se svým majetkem a otevírat vlastní prodejnu podle svého uvážení, svoboda nakupovat, kdy to považuji za vhodné, a svoboda uzavírat dobrovolné pracovní smlouvy, jejichž předmětem může být i práce o víkendech či státních svátcích. Poslanci hlasující pro tuto regulaci nám vzkazují, že vědí lépe, jak a kdy mají podnikatelé podnikat, jak mají občané trávit svůj volný čas a kdy mají lidé chodit do práce. Sám mám o trávení času během Štědrého dne jiné představy, než chodit nakupovat. Stejně tak i řada podnikatelů se v tento den nepochybně odmítá věnovat svému běžnému byznysu. V liberální společnosti a tržní ekonomice by to rozhodnutí ale mělo být jen na jejich vlastní a individuální úvaze, nikoliv jako diktát ze strany státu. V takové liberální společnosti ale už dávno nežijeme. Socialisté nám ukusují z našich svobod další a další kousky. My bychom potřebovali regulaci diametrálně odlišnou, a to regulaci neskonalých ambicí těch poslanců a politiků, kteří nám chtějí vstupovat do životů a rozhodovat o nás. Regulaci regulací!" 
  • Bývalý europoslanec Ivo Strejček zacílil na sprejerství a Jiřího "Che Guevarru" Diestbiera: "Ministr Dienstbier na vteřinu procitl do reality a ulekl se, že v české společnosti existují lidé s pokušením ničit cizí majetek svými sprejerskými výplody. Typicky po dienstbierovsku však věnuje pozornost produkci pouze některých z oněch tvůrců – těch, které, zdá se, vyjadřují záporný vztah k migrantům. To, že jsou fasády domů slušných občanů předmětem sprejerských útoků a úchylných ohavností již celá léta, Dienstbiera naopak nikdy nevzrušovalo. O co méně jej zajímá obrana občanských práv a soukromého majetku běžných daňových poplatníků, o to více ho rozpaluje údajná česká nenávist k cizincům a imigrantům."
  • Ředitel IVK Jiří Weigl si vzal na paškál bezvízový styk s Tureckem a Ukrajinou: "Zavedení bezvízového styku s Tureckem a Ukrajinou, které kancléřka Merkelová a vedení EU zuřivě prosazují, ukazuje, že zesílení, a nikoliv zeslabení migrace do Evropy je skutečným cílem jejich politiky. Svou podstatou je to skutečně absurdní kafkovský krok – problém ilegální migrace vyřešit její legalizací. Evropští politici tím otevřeně ukazují, jak nám pokrytecky lžou. O solidaritu a pomoc bližním jim jde až na posledním místě. Jde jim jen o potlačování evropských národních států, jemuž má napomoci cynické obchodování migranty se sousedními režimy. Turecku by se bezvízovým stykem otevřela šance vyřešit své problémy s Kurdy a migranty jejich legálním odsunem do EU a na zbídačelé a rozvrácené pomajdanské Ukrajiné by šanci odejít hledat štěstí na západ nepochybně využily milióny lidí. Tureckým a ukrajinským zkorumpovaným úřadům by se otevřel nový nesmírně lukrativní zdroj příjmů – prodej vlastního občanství, které otevírá legální cestu do EU, zájemcům z celého světa. To všechno Merkelová a její bruselští podřízení samozřejmě vědí. Stejně dobře vědí, že evropská veřejnost si myslí pravý opak a odmítá to. Přesto s námi se všemi hrají tuto ostudnou hru. Jejich míra opovržení vlastními spoluobčany a voliči nemůže být větší. Netrpme to."
  • A Filip Šebesta odtamtéž zakončuje ve svém článku "Už i u nás nastává Houellebecqovo Podvolení?": " Galerie Villa Pellé v Praze 6 a Organizace islámské spolupráce nás na včerejšek (21. 4. 2016) zvali na zahájení festivalu Zeměmi ornamentu s podtitulem – současné umění a islámské inspiraceNemáme nic proti islámské kultuře, ale teď ji propagovat u nás je politické gesto. Je snaha inspirovat islámem v dnešní České republice snahou jen autenticky a neutrálně přiblížit cizí kulturu, nebo je to snaha o naši „výchovu“ s úplně jinými cíli? Nevíme, ale myslíme si, že v tomto případě je pravdou druhá z variant. Přebrat v současné atmosféře, právem zjitřené nekontrolovanou masovou migrací do Evropy, záštitu nad festivalem snažícím se inspirovat umění islámem nepovažujeme za neutrální zdvořilostní akt, ale za zřetelné vyjádření jistého názoru. A cítíme potřebu na to touto cestou upozornit. Vidíme totiž nikoli náhodná jména, Jan Zahradil, Ondřej Kolář (starosta Prahy 6), Vladimír Dlouhý. Jména lidí, kteří rádi reagují na sebemenší závan doby. I oni pochopili, že klíčová není základna, jak se mylně domnívali jejich předchůdci klasičtí marxisté, ale nadstavba – kultura, vzdělání, náboženství – skrze tu nyní svou misi vedou. Naše sluníčkářská obec má obavy o směřování naší země na Východ. My máme zase obavy o její směřování do Orientu." 
  • Společnost Lukoil Aviation Czech musí státu uhradit pokutu 27,7 miliónu korun. V pravomocném verdiktu o tom ve středu rozhodl odvolací senát. Ve firmě figuroval na pozici jednatele nynější poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Firma je od loňského června v likvidaci. Firma měla v Česku několik významných kontraktů včetně dodávek paliva pro Letiště Praha. Než vstoupila do likvidace, byla součástí ruské ropné společnosti Lukoil. Nejedlý je poradcem prezidenta Miloše Zemana pro energetické otázky a místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla Zemanovo jméno. 
  • Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček si v úterý po poledni nezazpíval hymnu se skauty, jak předpokládal, ale pouze s jejich „sympatizanty”. Těch se sešlo i s Ovčáčkem šest. Skauti nedorazili. Akce byla svolána na sociálních sítích jako reakce na nedělní zásah policisty, který zpívající skauty vykázal. Spolu s Ovčáčkem si hymnu Kde domov můj zapěl i zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Petr Mužák, který, jak mluvčí podotkl na Twitteru, byl rovněž skautem. Jiří Ovčáček v úterý rovněž oznámil, že Hrad pozve skauty, aby si hymnu zazpívali 28. října u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. 
  • Rozhodnutí o zřízení celostátní územní domobrany, jejíž první jednotky začnou ve třech vojvodstvích na východě země působit ještě letos, podepsal v úterý polský konzervativní ministr obrany Antoni Macierewicz ( PiS ). Zhruba 18 tisíc příslušníků domobrany tvořené studenty policejních akademií, hasiči i členy občanských iniciativ bude už záhy připraveno zajišťovat bezpečnost obyvatel, např. při organizování hromadných evakuací. Oddíly domobrany budou současně pravidelně poskytovat logistickou podporu polské armádě. Členové domobrany podle Macierewicze už začínají s výcvikem, v jehož rámci se naučí používat zbraně a uplatňovat vojenskou taktiku a techniku první pomoci. „Do konce roku 2019 bude mít domobrana 35 tisíc členů a její brigády budou působit ve všech 16 vojvodstvích,“ zdůraznil ministr obrany nového Polska. 
  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve středu distancoval od prohlášení předsedy parlamentu Ismaila Kahramana, že by připravovaná nová ústava měla opět propojit stát s islámem. Proti Kahramanovi se v úterý obrátila i jeho vlastní a vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Kahraman následně vydal prohlášení, že pouze vyjadřoval svoje osobní pocity. AKP usiluje o změnu ústavy zavedené v 80. letech po vojenském převratu, aby posílila pravomoci prezidenta republiky. Předseda komise zabývající se přípravou textu nové ústavy a významný člen AKP Mustafa Şentop ale podle agentury AP prohlásil, že strana nemá žádné plány na to, aby odstranila z ústavy "princip sekularismu". Ty zavedl v Turecké republice roku 1923 její zakladatel Mustafa Kemal "Atatürk", k němuž se AKP hlásí.
  • Ukrajinské úřady zrušily známému televiznímu moderátorovi s kanadským pasem Savikovi Šusterovi pracovní povolení, které mu samy před dvěma týdny prodloužily. Oznámila to v úterý agentura Interfax-Ukrajina. Šuster vedl kritické diskusní pořady. Novináře se zastali ukrajinský prezident Petro Porošenko a kyjevský starosta Vitalij Kličko. Šuster měl v letech 2001 až 2004 populární pořad o svobodě slova v ruské televizi NTV, kam zval i opoziční politiky, než nové vedení stanice program zrušilo. Dříve Šuster vedl moskevskou redakci americké rozhlasové stanice Svoboda, se kterou se rozešel právě kvůli práci v televizi NTV. Rodák z Vilniusu, původním jménem Ševelis Šusteris, emigroval v roce 1971 s rodiči přes Izrael do Kanady. Rusky hovořící moderátor litevského původu, patřící k nejlepším v zemi, tento krok objasňuje přecitlivělostí režimu vůči kritice. Tvrdí, že se nevzdá a že se ho Kyjev nezbaví tak snadno jako před dvanácti lety Moskva. To ale musí být parádní exemplář Pravdoláskaře, když vadí i Kyjevu!
  • V centru Bagdádu se sešlo v úterý několik set tisíc iráckých šíitů, aby podpořili chystanou změnu ve složení vlády, o které má v úterý hlasovat parlament. Masové protesty příznivců radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra proti nefunkční zkorumpované vládě Hajdara Abádího trvají už několik týdnů. Vládní krize podkopává snahy porazit Islámský stát, armáda stáhla kvůli protestům část vojáků z fronty. Premiér Abádí proto navrhl v březnu personální změny v kabinetu a mnoho ministrů spojených s jednotlivými stranami se rozhodl nahradit technokraty. Šíita Hajdar Abádí je ve funkci od září 2014. Nahradil jiného, radikálnějšího šíitu Núrího Málikího, který měl spory nejen se sunnity, ale i s Kurdy. Také podle USA podléhal sektářské ideologii. Málikí preferoval šíity a obracel se k Íránu i k Rusku. Ostrakizace sunnitů, ke které docházelo za jeho vlády, vedla k tomu, že se prý mnozí přiklonili na stranu radikálů z IS. 
  • „Rež a rúbaj do krve, nebude to poprvé, dokiaľ Slovák na Slovensku pánom nebude,“ znělo z pouličního rozhlasu bratislavské městské části Lamač v den výročí popravy prezidenta Slovenského štátu dr. Jozefa Tisa. Na tuto píseň pochodovali kdysi příslušníci Hlinkovy gardy. „Chtěl bych připomenout, že 18. duben je den, který se navždy zapsal černými písmeny do historie slovenského národa. V tento den před 69 lety došlo k hanebné justiční vraždě prvního prezidenta Slovenské republiky, kněze Jozefa Tisa,“ uvedl šéf LSNS Marián Kotleba. Poslanci za LSNS si proto v tento den připnuli na saka černé stužky. Podle M. Kotleby byl v tento den „po zinscenovaném procesu a na politickou objednávku čechoslovakistů a bolševiků popraven jeden z největších velikánů slovenského národa“. Msgre. Jozefa Tisa označil za „mučedníka slovenské státnosti, obrany křesťanství proti bolševismu“. Justiční vražda prezidenta J. Tisa je černou skvrnou česko - slovenských vztahů. Nezapomeňme na ni a modleme se za odpuštění!
  • Odvahu a obětavost sovětských záchranářů při likvidaci exploze v černobylské jaderné elektrárně ocenil v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Rozsah katastrofy se podařilo omezit jen díky „sebeobětování lidí, kteří plnili svou občanskou povinnost”, uvedl šéf Kremlu v poselství k dnešnímu 30. výročí katastrofy. Černobyl byl podle V. V. Putina „strašlivou katastrofou” a lekcí celému lidstvu, jejíž následky dodnes těžce dopadají na stav životního prostředí i na zdraví lidí. „Rozsah tragédie mohl být nepoměrně větší, nebýt bezpříkladné statečnosti a obětavosti hasičů, vojáků a zdravotníků, kteří čestně splnili svou profesionální a občanskou povinnost. Mnozí z nich obětovali vlastní životy pro záchranu ostatních,” napsal ruský prezident v prohlášení publikovaném na kremelském webu. 
  • Druhý díl seriálu Našeho směru o pozoruhodné osobnosti dr. Radima Raýmana si přečtěte na webovém odkazu https://nassmer.blogspot.cz/2016/03/mne-zda-se-kdyz-jsem-u-dna-vysoka_21.html.