Krátce a telegraficky 27. 12. 2015

27.12.2015 20:48
  • Tak se nám Kuba usmiřuje s USA. Není se co divit, když ve Washingtonu vládne marxista, na Kubě zase zastydlý leninista. Kdo na to ale doplatí, jsou se životem na "Ostrově svobody" nespokojení Kubánci, pro které při jejich emigraci přestávají platit dosud liberální americké azylové zákony ...

  • Svatý František z Assissi postavil okolo roku 1220 v Itálii první jesličky - prý proto, že kvůli křižáckým válkám nemohl osobně na pouť do Svaté země. Od té doby jsou jesličky symbolem italských Vánoc.  Někteří ředitelé italských státních škol a starostové obcí však letos stavbu zpodobnění Kristova rodiště v chlévě zakazují, prý kvůli muslimům a jejich náboženskému cítění. Jsou papežtější než papež, lidově řečeno - většině muslimských spoluobčanů jesličky ani koledy nevadí. Naše postmoderní civilizace se zkrátka ve své přehnané politické korektnosti a ztrátě sebevědomí neustále bojí, že by mohla ostatní kultury urazit. „Problém bohužel není v silné náboženské identitě muslimů, ale ve velmi oslabené kulturní identitě Italů. Oni se našim hodnotám přizpůsobí, ale jsme my schopni jim skutečně říct, jakým?“ upozornil politolog Ernesto Galli della Loggia ( Zdroj: Novinky.cz ). A má naprostou pravdu, naše evropská civilizace je nemocná a vlastně vůbec nevíme, kdo jsme a z čeho jsme vzešli. A z této naší slabosti všichni ti islamisté těží. A nepomůžou hnusné a odsouzeníhodné útoky na mešity, spalování koránu a primitivní rasismus, jako tomu bylo na Korsice. Je dobře, že protimuslimské útoky odsoudil jak korsický nacionalistický premiér, tak předseda centrální francouzské vlády Valls ( s "nezbytným" odvoláním se na republikánské hodnoty, rozumějme hodnoty francouzské revoluce - která všechny problémy současného světa i s válkou kultur vlastně započala). 

  • Turecký prezident Erdogan je opravdu silný vůdce, schopný uchvátit nejen davy, ale i obyčejné řadové jednotlivce. V Istambulu zachránil život sebevrahovi, když mu rozmluvil skok z mostu do Bosporského zálivu. Uměl by to náš slizký Bohoušek? Je škoda, že s Erdoganem, tímto charismatickým mužem z Ankary, většina zemí EU zachází poněkud pokrytecky - využívá ho, když se jim to hodí, zároveň ho ale při každé příležitosti nálepkuje jako autoritáře a div ne že mafiána. Chyba.
  • Na prezidenta Miloše Zemana se zase snesla vlna kritiky, tentokrát za jeho vánoční projev. A zejména od různých iniciativ a jedinců z tábora Pravdy a Lásky. Tito zvěstovatelé "blbé nálady" asi nemohou přenést přes srdce, že pan prezident tento Havlem v roce 1997 naočkovaný stav společnosti již má za překonaný. A také že jejich milované uprchlíky jasně označuje za trojského koně radikálního islámu. Zemana komentovali i politici, v první řadě předseda vlády Sobotka. Já narozdíl od Bohouška Sobotky nesouhlasím s první částí prezidentské řeči ( o dobré práci vlády a o progresivním zdanění dle skandinávského vzoru ), naopak druhý díl prezidentova projevu o migraci mi imponuje. Jsem rád, protože kdybych v něčem hodně souhlasil s panem premiérem, musel bych se nad sebou vážně zamyslet či vyhledat psychologa. Kritika Miroslava Kalouska se dala očekávat, pochvala od Vojtěcha Filipa a Andreje Babiše také. Lidovec Pavel Bělobrádek zůstal šrámkovsko - luxovsky nekonkrétní a neuchopitelný, prý prezidentský projev neslyšel. Taky řešení, jak nemuset říct svůj názor. ODS ústy Martina Kupky byla nejvěcnější - Miloš Zeman je levicový prezident, svými slovy i skutky si připravuje půdu pro znovuzvolení a tudíž hraje na všechny struny, na které zahrát může a o kterých ví, že průměrnému českému voliči svým zvukem lahodí.