Causa Jindřich Forejt - jde hlavně o štulec Zemanovi a Klausovi ...
Vyjádření Václava Klause ke „kauze Forejt“ ze dne 7. prosince 2016
Vynucený odchod Jindřicha Forejta z jeho funkce a jeho profesní i lidskou diskreditaci rezolutně odsuzuji.
Jindřich Forejt byl po celou dobu mého působení v prezidentském úřadu jedním z mých nejbližších spolupracovníků, a i proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo. Po dobu deseti let jsem s ním byl na Pražském hradě v každodenním osobním kontaktu a to, co se s ním dnes děje, je zcela nezasloužené. Je to nedůstojné i těch, kteří štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali.
Osvědčil se jako vynikající vysoký úředník formátu nejen českého, ale i mezinárodního. Mnozí ve světě nám ho záviděli a opakovaně nám to říkali. Tým prezidenta Zemana jeho odchod nepochybně oslabí, a tím bude poškozeno fungování této mimořádně důležité instituce českého státu. Není připraven nikdo, kdo by ho mohl rovnocenně nahradit.
Osobní diskreditace a špiclování v soukromí jsou věci, se kterými se nesmíme smiřovat jako s metodami řešení sporů v politické a, jak je teď vidět, i v úřednické sféře. Odmítám osobní likvidaci člověka a jeho integrity a důstojnosti, jaká byla v této kauze předvedena.
Zdroj: IVK, https://www.institutvk.cz/ostatni-texty/vyjadreni-vaclava-klause-ke-kauze-forejt-ze-dne-7-prosince-2016
Prezident Miloš Zeman se svým ceremoniářem nadále počítá na post velvyslance ve Vatikánu, kam měl přes veto MZV odejít již v roce 2013. Nahradit by ho na Hradě mohl někdejší šéf protokolu Havlova období Miroslav Sklenář, který nyní pracuje pro čínskou firmu CEFC společně s jejím šéfem Jaroslavem Tvrdíkem. M. Sklenář původně zůstal na Hradě i po nástupu prezidenta Václava Klause, ale ten se s ním už po roce rozloučil. Václav Klaus mu opakovaně vyčítal, že v něm zůstal zakořeněn „havlismus“. Například ho před všemi káral na palubě letadla, jak si mohl dovolit objednat na náklady Hradu předplatné „nepřátelského“ týdeníku Respekt ( žumpu české žurnalistiky, pozn. SK. ). Po Sklenářově rozchodu s V. Klausem v dubnu 2004 obsadil post šéfa protokolu právě Jindřich Forejt. Ten se velmi rychle stal oblíbencem především první dámy Livie Klausové. Právě ona se za J. Forejta přimlouvala u Miloše Zemana a žádala ho, aby si snaživého úředníka na Hradě ponechal. Ten tedy odchod do Vatikánu odložil.
Takže si zopakujme motto tohoto článku: nejde o žádného Forejta, jde opětovně o to udeřit políček Zemanovi a Klausovi, po stopadesáté, nebo po kolikáté už ...